Chociaż jest to nazywane przeszczepem lub transplantacją, nie jest to zabieg, który może mieć powikłania lub długą rekonwalescencję. Utrata włosów, niezależnie od intensywności wypadania, może negatywnie wpływać na samopoczucie oraz samoocenę. Na szczęście problem ten przestał być barierą dla medycyny estetycznej i przeszczep włosów stał się łatwo dostępnym zabiegiem, którego coraz chętniej korzystają osoby borykające się z utratą włosów. Przed podjęciem terapii warto jednak poznać szczegóły dotyczące samego zabiegu.

Wskazania do transplantacji włosów

Chociaż wypadanie włosów jest naturalnym procesem, który występuje u każdej osoby, a codziennie możemy stracić nawet do 100, to u niektórych ludzi jest to spowodowane rozmaitymi zaburzeniami. Zaburzenia te występują wtedy, gdy wypadanie włosów jest intensywne i zwiększa się stopniowo. Przyczyny mogą być różne, od zaburzeń hormonalnych i predyspozycji genetycznych po urazy, ale zawsze warto zacząć od dokładnego badania i postawienia diagnozy przez lekarza.

Wykonanie przeszczepu włosów nie wymaga przesłanek medycznych, ponieważ jest to zabieg głównie kosmetyczny i rekonstruujący. Osoby zdrowe również decydują się na transplantację włosów, aby uzupełnić je w miejscach, gdzie naturalnie nie występują z powodów fizjologicznych, na przykład w przypadku zmiany płci. Przeszczep włosów można przeprowadzić nie tylko na skórze głowy, ale również na innych obszarach ciała, gdzie naturalnie występuje owłosienie, takich jak brwi, zarost na brodzie, klatka piersiowa czy okolice intymne.

Warto jednak mieć na uwadze, że jak przy każdym innym zabiegu, przeszczep włosów może objawiać przeciwwskazania. Najważniejszymi z nich są:

– problemy dotyczące serca i krążenia, cukrzyca, guzy nowotworowe
– stan zapalny skóry na obszarze, gdzie planowany jest zabieg
– zapalenie ogniskowe włosów
– problemy hormonalne u pań
– zaawansowane stadium łysienia według klasyfikacji Norwooda

Czym właściwie jest przeszczep włosów?

Przeszczepianie włosów to procedura, która polega na przeniesieniu pojedynczych jednostek włosowych z obszarów ciała wolnych od łysienia do obszarów ciała, które są objęte problemem braku włosów. W początkowym etapie zabiegu pobierane są cebulki włosów z obszarów wolnych od łysienia. Zazwyczaj są to okolice boków lub tyłu głowy, ale w niektórych przypadkach konieczne jest pobranie włosów z innych części ciała, takich jak klatka piersiowa, plecy lub uda. Włosy są pobierane w tzw. zespołach mieszkowych, które składają się z maksymalnie czterech cebulek. W drugim etapie zabiegu pobrane cebulki są wszczepiane w miejsca, które wymagają uzupełnienia.

Przygotowanie do transplantacji włosów

Przed rozpoczęciem zabiegu każdy pacjent jest dokładnie wypytywany o jego historię zdrowotną. Informacje te pozwalają na określenie stopnia zaangażowania patologicznego i koniecznego obszaru dla transplantacji włosów, a także na wybór najodpowiedniejszych miejsc, z których będą pobierane włosy do przeszczepu, po dokładnym obejrzeniu ich przy użyciu wideomikroskopu lub Trichoscanu. Dodatkowo, wykonywana jest dokumentacja fotograficzna oraz mogą zostać przeprowadzone dodatkowe badania laboratoryjne lub konsultacje z innymi specjalistami.

Spotkanie konsultacyjne przed zabiegiem przeszczepu włosów powinno odbyć się co najmniej 2-3 tygodnie wcześniej. Jest to konieczne ze względu na to, że przed samym zabiegiem pacjent dostaje szczegółowe instrukcje od lekarza dotyczące m.in. braku stosowania pewnych leków i kosmetyków lub stosowania środków wzmacniających obszary, z których będą pobrane mieszki do przeszczepu. Przestrzeganie tych instrukcji ma kluczowe znaczenie dla powodzenia zabiegu i uzyskania pożądanych efektów.

Przed przystąpieniem do przeszczepu włosów nie trzeba zaniedbywać ich pielęgnacji, ba, nawet zalecane jest przycięcie włosów z okolic pobieranych dla przeszczepu na długość około 2 mm, co ułatwi pobranie ich. W dniu poprzedzającym i w dniu zabiegu najlepiej unikać kawy i alkoholu. Na dzień zabiegu należy posiadać luzne i przewiewne nakrycie głowy, które ochroni delikatną skórę po przeszczepie włosów przed podrażnieniami i negatywnym wpływem środowiska oraz zanieczyszczeniami.

Przebieg zabiegu transplantacji włosów

Przeszczep włosów przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych, często stosując znieczulenie miejscowe u dorosłych pacjentów. Przeszczep włosów jest zabiegiem mało inwazyjnym i charakteryzuje się szybkim powrotem do zdrowia. Podczas zabiegu usuwa się włosy z miejsc, gdzie są niepotrzebne, przez co łatwiej jest pobrać całą jednostkę z mieszkiem włosowym i umieścić ją w miejscu docelowym. Pacjent jest ułożony na brzuchu podczas pobierania mieszków włosowych, a następnie przekładany na plecy podczas wszczepiania ich w miejsce docelowe. Jednostki mieszkowe są pobierane wraz z 1 mm marginesem tkanek wokół nich, co zapewnia ich niemal pełną integralność. Każdy zespół mieszkowy zawiera od jednej do czterech cebulek, a jedna cebulka może wygenerować nawet 25 nowych włosów.

Mieszki włosowe są wyodrębniane za pomocą mikroigieł i następnie wstrzykiwane w obszar, który jest skorelowany. Podczas zabiegu nie ma potrzeby użycia skalpela, dzięki czemu jest bardzo nieinwazyjny. Podczas operacji pacjent jest w pełni przytomny i ma możliwość rozmowy z zespołem przeszczepiającym, słuchani muzyki i zadawania pytań. Czas procedury zależy od rozmiaru obszaru, w którym przeszczep włosów jest przeprowadzany. Czas operacji może trwać nawet do 8 godzin, ale przeszczep ma ograniczenia co do liczby sesji, więc może się zdarzyć, że potrzeba kilku kolejnych. Ostatecznie to jednak ustalane jest podczas pierwszej konsultacji.

Rekonwalescencja

Po zabiegu przeszczepu włosów każdy pacjent otrzymuje listę wskazówek. Chociaż po przeszczepie włosów zaleca się unikanie intensywnego wysiłku fizycznego przez około trzy tygodnie, większość codziennych czynności i życia zawodowego można zwykle wznowić już następnego dnia. Należy pamiętać, że po około dwóch tygodniach po zabiegu włosy zaczną się delikatnie wypadać z powodu pracy mieszków, które usuwają “stare” włosy, aby przejść do tworzenia nowych około trzech miesięcy później. Obecnie jest kilka różnych technik przeszczepu włosów, a jedną z najskuteczniejszych jest FUE, którą proponujemy w naszej klinice.