Uszkodzenia skóry w postaci blizn, które powstają w wyniku urazów, zabiegów lub łysienia bliznowaciejącego, stanowią problem estetyczny, który może dotyczyć każdego. Blizny skórne charakteryzują się brakiem typowych elementów zdrowej skóry i nie posiadają mieszków włosowych. Metoda przeszczepu włosów w miejscu blizny okazuje się skuteczną formą ukrycia ich na skórze głowy lub innych obszarach pokrytych włosami. Przed przystąpieniem do zabiegu przeszczepu włosów w miejscu blizn, konieczne jest całkowite zagojenie skóry. Po przeprowadzeniu tego zabiegu, pacjent zyskuje korzystny wygląd.

Na czym polega transplantacja włosów na bliznę?

Procedura odtworzenia owłosienia polega głównie na przeniesieniu pęcherzyków włosowych z owłosionej powierzchni ciała (takiej jak skóra głowy) do obszaru, który dotyka problem łysienia, w końcu w miejscu rany. Ten proces nie jest łatwy, ponieważ lekarz musi wybierać najlepsze pęcherzyki włosowe. W konsekwencji, już po trzech miesiącach można zobaczyć odrastające włosy.

Metoda FUE

Najczęściej wykorzystywaną techniką uzyskiwania zespołów mieszków włosowych jest metoda FUE, która pozwala na pobranie od 2 do 3,5 tysięcy przeszczepów. Po przeprowadzeniu zabiegu pozostają jedynie małe, prawie niewidoczne blizny, które z czasem się goją. Metoda FUE jest jednym z najnowocześniejszych zabiegów transplantacji włosów na świecie. Wykorzystuje ona małe igły punktowe, aby przeszczepować włosy z jednej części skóry do innej, tam gdzie występuje łysienie.

Procedura przeszczepu włosów składa się z dwóch głównych etapów:

– Pobieranie mikroprzeszczepów – polega na wyodrębnieniu pojedynczych przeszczepów lub paska skóry z włosami w przypadkach bardziej zaawansowanych. Następnie tworzone są pojedyncze pęcherzyki włosowe wraz z otaczającą je tkanką o grubości milimetra.

– Implantacja mieszka włosowego – obejmuje ocenę jakości zebranego materiału i przygotowanie go do umieszczenia w rejonie odbiorcy. Proces ten odbywa się dzięki delikatnemu nakłuwaniu pod określonym kątem, co nadaje włosom odpowiedni kierunek wzrostu. Następnie lekarz przeszczepia zebrany wcześniej pęcherzyk włosowy za pomocą specjalnego narzędzia w wcześniej nakłute miejsce.

Wskazania do przeszczepu włosów na bliznę

Przed przystąpieniem do każdego zabiegu konieczna jest konsultacja lekarza, podczas której zostanie dokładnie przeanalizowany stan zdrowia pacjenta, choroby, blizny i wyniki badań. Warto zadać wszystkie pytania, które wzbudzają niepokój, ciekawość i stres, ponieważ to odpowiedni czas na omówienie całego procesu leczenia.

Transplantacja włosów jest idealnym rozwiązaniem w przypadku występowania:
– łysienia bliznowaciejącego,
– blizn pourazowych na skórze głowy, które są w widocznych miejscach,
– blizn pooperacyjnych,
– blizn pourazowych na brwiach,
– blizn pourazowych na górnej wardze,
– widocznych blizn w innych częściach ciała, które utrudniają wzrost włosów.

Na jakie efekty można liczyć?

Po zakończeniu zabiegu około tygodnia trwa faza gojenia, podczas której przeszczepione włosy wypadają po pewnym czasie. Jest to normalne i po 3 miesiącach na skórze głowy pacjenta zauważalne są nowe włosy, co stanowi skuteczny efekt operacji. Doświadczony chirurg uzyskuje spektakularne wyniki w przeszczepianie włosów, a krótki czas gojenia ran to maksymalnie 2 tygodnie. Po operacji pojawiają się małe strupki, które powinny odpadać samoistnie po kilku dniach, a lekarz z pacjentem podejmują decyzję na temat dalszych etapów leczenia.